8 фактів про малий та середній бізнес, які доводять: без нього Україна не виживе

Європа – це континент малого та середнього бізнесу. Але в Україні кількість таких компаній зростати вже не буде – ми досягли природньої межі.
Для того, щоб невеликий бізнес став основою міцного середнього класу, треба допомогти йому залишитись “на плаву”, а не даремно стимулювати появу нових компаній.

Європейський банк реконструкції та розвитку в 2016 році планує вдвічі збільшити фінансування грантів для малого та середнього бізнесу в Україні — до 3 млн євро. Саме успішний невеликий бізнес, на думку Європи, — ознака прогресивної економіки.
Втім, кількість таких компаній щороку зменшується, а політики перед кожними виборами обіцяють зробити все, щоб цьому завадити. Бізнес, мовляв, потребує допомоги. Потребує, але не такої.
Ми розібрались у тому, чому малий та середній бізнес важливий для країни, та чому в Україні не вдасться збільшити кількість його суб’єктів.
Надалі ми скорочуватимемо терміни малий та середній бізнес до МСБ, а малі та середні підприємства — до МСП.
Малий та середній бізнес — основа економіки
1. Невеликі компанії мають більший обсяг реалізації, ніж “гіганти” економіки

обсяг реалізації в малому бізнесі

2. Суми податків, які сплачують суб’єкти МСБ, також більші

податки з малого бізнесу

3. Невеликий бізнес створює значно більше робочих місць, ніж великий

робочі місця малий бізнес

Виходить, що саме суб’єкти МСБ, які формують більшість надходжень до бюджету, генерують більшість робочих місць (що особливо важливо в часи кризи!) та мають більший обсяг реалізації, підтримують економіку України.
Але Україна досягла максимально можливої кількості малих та середніх компаній
4. Останні 15 років темпи приросту реєстрації нових компаній сповільнюються
Тобто щороку виникає все менше і менше компаній.
кількість зареєстрованого бізнесу

5. Сповільнюються і темпи ліквідації МСП

ліквідація компаній

Це означає, що Україна досягла природньої верхньої межі кількості суб’єктів господарювання. Збільшити їх просто не вийде — такий економічний закон. Відповідно і державна політика, що спрямована на збільшення їх чисельності, буде неефективною.
6. В Україні кількість суб’єктів бізнесу на 1000 осіб приблизно дорівнює Франції

кількість суб’єктів господарювання

7. Чим менша компанія, тим дорожчою для неї є бюрократія
Якщо збільшити кількість компаній не можна, то треба зробити так, щоб не закривались наявні. Державну політику слід спрямувати на те, щоб підприємцям було легше залишатись у бізнесі.
Основна проблема розвитку МСБ в Україні — поганий бізнес-клімат. Один зі шляхів його покращення — активне застосування політики дерегуляції, тобто зменшення присутності бюрократів у бізнесі, спрощення державного управління та обтяжливих процедур.
Ось аргумент. Для менших компаній вартість дотримання податкового законодавства (ведення податкового обліку, візити контролюючих органів, перевірки) значно вища, ніж для великих.

вартість дотримання податкового законодавства

8. Дерегуляція вже принесла додаткові інвестиції в економіку України
Дерегуляція бізнесу — це сфера відповідальності Мінекономрозвитку. За 2015 рік міністерство скасувало 41% дозвільних документів, зняло 100 регуляторних бар’єрів та скоротило строк реєстрації бізнесу до 2 днів. За останній рік Україна покращила позиції у рейтинзі Doing Business на пункти: з 87 місця піднілась на 83. А покращення позиції хоча б на один пункт — це мільярди інвестицій.
Детальніше про заходи міністерства з дерегуляції можна дізнатись зі звіту про його роботу.

Також міністерство скасувало 13 тисяч радянських держстандартів.
Державна регуляторна служба України у 2015 році посприяла вирішенню питання з касовими апаратами. Саме за їх ініціативи зобов”язання користуватись касовим апаратом поширились лише на підприємців з обсягом операцій понад 1 мільйон гривень.
У майбутньому для того, щоб малі та середні підприємства ефективно розвивались далі та сприяли утворенню середнього класу, слід перед запровадженням нових регуляторних ініціатив, якщо такі будуть, проаналізувати, наскільки дорого вони обійдуться компаніям.

Зважаючи на вчорашню відставку Айвараса Абромавичуса, цілком можливо, що незабаром в Україні відбудуться парламентські вибори. І одна з обіцянок, на яку слід звернути особливу увагу, стосується МСБ. Що збираються робити кандидати з компаніями, які утримують країну, від яких залежить твої статки?

АВТОР ІГОР ІЗОТОВ

Джерело – BusinessViews

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *